Morfologia

Aktinidia ostrolistna to silnie rosnące pnącze dorastające u nas do 10-15 m wysokości (w ojczyźnie nawet do 25 m) silnie owijające się pędami.

Pędy roczne brązowe lub szare, z jasnymi przetchlinkami. Rdzeń w pędach jasnobrązowy, blaszkowany, podzielony. Młode pędy delikatnie owłosione, dojrzałe nagie. Na starszych pędach kora złuszcza się rokrocznie. Roślina wytwarza dwa typy latorośli: nie kończące wzrostu, które mogą osiągnąć kilka metrów długości w sezonie oraz kończące wzrost. Te ostatnie mogą mieć średnią długość lub być krótkopędami. Niezależnie od typu wzrostu latorośle mogą być generatywne (posiadać kwiaty i potem owoce) lub wegetatywne.

Liście o zmiennym kształcie, raczej wydłużone (6-12 cm długości), ostro ale krótko piłkowane na brzegu. Strona wierzchnia jest naga i błyszcząca, od spodu jasnozielona z kępkami delikatnych włosków w kątach nerwów. Jesienią ładnie przebarwiają się na kolor żółty. Ogonki liściowe charakterystycznie czerwone lub różowo-czerwone w okresie wegetacji. U niektórych odmian lub mieszańców ogonki są zielone.

Kwiaty dwupienne rozdzielnopłciowe. Poza nielicznymi wyjątkami na oddzielnych roślinach znajdują się kwiaty męskie (rośliny męskie) lub żeńskie (rośliny żeńskie). Kwiaty są niewielkie o średnicy ok. 2-2,5 cm, białe lub kremowobiałe, przyjemnie pachnące. Kwiaty męskie posiadają liczne pręciki z purpurowoczarnymi pylnikami. Kwiaty żeńskie wyglądają jakby były obupłciowe, gdyż obok słupka z charakterystycznie, promieniście rozłożonymi znamionami posiadają także pręciki. Jednak na skutek degeneracji w trakcie rozwoju pylniki są puste. Kwiaty żeńskie zebrane są po kilka (1-3, rzadziej więcej), natomiast męskie nawet po 10. Rośliny męskie kwitną dłużej niż żeńskie. Początek kwitnienia przypada, zależnie od lokalnych warunków klimatycznych, w końcu maja i na początku czerwca i trwa na ogół około półtora tygodnia w przypadku roślin żeńskich oraz 2-2,5 tygodnia w przypadku roślin męskich. Kwiaty są zlokalizowane na latoroślach generatywnych i umieszczone są najczęściej pomiędzy 5 a 13 węzłem.

Owocem aktinidii ostrolistnej jest jagoda posiadająca dużą liczbę drobnych nasion. Masa owoców jest zmienna i zależy od odmiany i przeciętnie waha się od kilku do kilkunastu gramów. Kształt jest również zmienny, od cylindrycznego przez silnie wydłużony do niemal kulistego. Długość owoców najczęściej waha się pomiędzy 2,5-4,5 cm a szerokość 2-3 cm. Skórka jest delikatna, zielona, często pokryta rumieńcem lub czerwona, zależnie od odmiany i nasłonecznienia owoców. Miąższ jest zielony lub czerwony z jaśniejszym rdzeniem. Owoce większości odmian dojrzewają we wrześniu i październiku, zależnie od lokalizacji i warunków uprawy. Gatunek wymaga przynajmniej 150 dni bez przymrozków. Plon z krzewu może sięgać nawet do 13-45 kg zależnie od odmiany,  sposobu prowadzenia krzewów i warunków uprawy. Na plantacjach zwykle nie przekracza 20-30 kg z krzewu.